فواید تخم کتان

فواید تخم کتان
Nullam euismod commodo


افزودن دانه هاي تخم كتان به رژيم غذايي روزانه سبب افزايش سلامتي قلب و سلامت سيستم گوارش مي شود،.

  • ‌از طرفي اين دانه ها سبب كنترل وزن شده و پيشگيري كننده از سرطان نيز مي باشند. تحقيقات اخير حاكي از آن است كه دانه هاي تخم كتان سبب كاهش كلسترول، تثبيت قندخون، جلوگيري از پوكي استخوان، كمك به كاهش وزن، افزايش سلامت سيستم ايمني بدن و پيشگيري از سرطان مي شوند. (Flaxseed) تخم کتان حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله اکثر ویتامین‌های گروه B بوده و دارای منیزیم و منگنز نیز می‌باشد.دونوع فیبر محلول و غیر قابل حل دارد.حاوی چندین نوع انتی اکسیدان قوی از جمله لیگنن(lignans) می باشد و از ان جایی که تخم کتان یک ماده گیاهی است بنابرین یکی ازبهترین منابع لیگنن ها می باشد. حاوی اسیدهای چرب امگا- 3 بوده و از این رو ضد التهاب می‌باشد. تخم کتان یکی از منابع غنی گیاهی است که دارای امگا-3 گیاهی به نام آلفالینولنیک اسید (ALA) می‌باشد. بعد از روغن تخم کتان، روغن کانولا بیشترین میزان ALA را دارا است.
  • فواید تخم کتان:
  • - √ تخم کتان می‌تواند سبب کاهش کلسترول خون و همچنین پایین آمدن قند خون گردد. فیبر محلول موجود در تخم کتان می‌تواند سبب کاهش کلسترول گردد و از افزایش پلاک در خون جلوگیری کند و در نتیجه از تنگ شدن دیواره عروق خونی که می‌تواند منجر به افزایش فشار خون و در نهایت سکته و حملات قلبی گردد، جلوگیری و پیشگیری نماید. فیبر موجود در تخم کتان همچنین می‌تواند از افزایش قند خون در بیماران دیابتی جلوگیری کند. √ تخم کتان از پوکی استخوان و تحلیل رفتن بافت استخوانی جلوگیری می‌کند. تحقیقاتی که بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شد، حاکی از به تأخیر افتادن تحلیل استخوانی در موش‌های آزمایشگاهی بود که با تخم کتان تغذیه شده بودند و این امر به سبب وجود اسیدهای چرب امگا-3 موجود در تخم کتان می‌باشد. √ تخم کتان برای افرادی که تمایل به کاهش وزن و کنترل وزن دارند بسیار مناسب می‌باشد. خوردن تخم کتان 30 دقیقه قبل از خوردن وعده غذایی سبب پر شدن معده و احساس سیری در افراد شده و در نتیجه موجب کنترل اشتها و کم خوری می‌شود. √ سبب بهبود سیستم گوارش بدن می‌گردد. فیبر موجود در تخم کتان از بروز یبوست جلوگیری می‌کند و سبب هضم و دفع به موقع گردیده و به سلامت سیستم گوارش کمک می‌نماید. √ ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. ALA موجود در تخم کتان سبب کاهش التهابات و در نتیجه عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن می‌گردد. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که تخم کتان می‌تواند سبب کاهش برخی ناهنجاری‌های التهابی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس و پسوریازیس گردد. √ جلوگیری کننده از سرطان است. تحقیقات نشان می‌دهند تخم کتان نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به سرطان به ویژه سرطان روده و سینه دارد. این گیاه به علت دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های مهمی همچون لیگنان‌ها که نقش مهمی در مبارزه با سرطان دارند، می‌تواند با پیشگیری از رشد سلول‌های سرطانی، با سرطان مبارزه کند.
  • - √ احتیاط در مصرف تخم کتان!.
  • محققان معتقدند علی‌رغم فواید بسیار زیادی که در تخم کتان مشاهده و اثبات شده، اما در مصرف آن نباید زیاده‌روی کرد. افرادی که دارای روده التهابی و تحریک‌پذیر می‌باشند، باید از خوردن تخم کتان اجتناب کنند. همچنین زنان باردار و مادران شیرده نباید تخم کتان مصرف کنند. از طرفی افرادی که دچار بیماری‌هایی مانند اندومتریوز، تخمدان پلی‌کیستیک و فیبرویید می‌باشند، نیز باید از مصرف تخم کتان اجتناب نمایند. محققان اظهار می‌دارند مردانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات می‌باشند، باید از مصرف تخم کتان اجتناب نمایند. اگر تخم کتان را به عنوان یک دارو مصرف می‌کنید، حتماً با پزشک خود مشورت نمایید. چگونگي مصرف تخم كتان: بهتر است دانه هاي تخم كتان را خريداري كرده و خود آن را در منزل آسياب نماييد. از آنجايي كه تخم كتان يك دانه روغني است، خريد تخم كتاني كه قبلاً آسياب شده، ممكن است گذشت زمان سبب اكسيده شدن آن گردد، در حالي كه شما مي توانيد دانه هاي تخم كتان را خريداري كرده و به هنگام مصرف و به ميزان نياز خود، آن را با آسياب برقي در منزل آسياب نماييد و به شكل پودر درآوريد و مصرف كنيد. دانه هاي تخم كتان مي توانند بيش از يكسال قابل مصرف باشند. بهتر است پودر تخم كتان را در دماي اتاق نگهداري كنيد. ميزان مصرف تخم كتان براي افراد سالم و بزرگسال كه در مصرف آن محدوديتي ندارند، يك قاشق سوپخوري در روز مي باشد. براي افراد جوان تر، بيشتر از يك قاشق چايخوري در روز توصيه نمي گردد. از آنجايي كه تخم كتان حاوي فيبر بالايي مي باشد، براي وارد كردن آن در رژيم غذايي خود از ميزان كم شروع كنيد و به تدريج آن را افزايش دهيد. يك قاشق سوپخوري تخم كتان حاوي 36 كيلوكالري و يك قاشق سوپخوري از تخم كتان آسياب شده حاوي 50 كيلوكالري انرژي مي باشد. از آنجايي كه دانه هاي تخم كتان طعم و مزه و سبك و ملايمي دارند، مي توانيد به چندين روش آن را در رژيم غذايي روزانه خود وارد نموده و مصرف كنيد. - به هنگام صرف صبحانه، آن را به شير و كورن فلكس خود اضافه نماييد. - به هنگام صرف ناهار، دانه هاي تخم كتان را به سالاد خود اضافه نموده و ميل كنيد. - آن را با آبميوه مخلوط كرده و ميل نماييد. - آن را به انواع سالادها و يا سوپ ها بيفزاييد. - آن را به ماست و يا دوغ خود اضافه نموده و ميل كنيد. - آن را به سس گوجه فرنگي و يا آب انواع گوشت ها اضافه كرده و ميل نماييد. - آن را به گوشت چرخكرده اضافه نموده و سپس با آن كوفته و يا كباب درست كنيد. .
جزئیات