افزایش متابولیسم

افزایش متابولیسم
Nullam euismod commodo


10کليد طلايی برای افزايش ميزان متابوليسم و کمک به کاهش وزن:

 • حتماً کلمه متابوليسم زياد به گوشتان خورده، ولی معنی آن چيست؟ به فرايند تبديل غذا به انرژی(حرکت يا گرما) متابوليسم گفته می‌شود که در عضلات و اندام‌های بدن رخ می‌دهد و به مصرف کالری منجر می‌گردد..

  متابوليسم در اصل همان سرعت عملکرد سوخت‌و‌ساز بدن است. ميزان کالری مصرفی مورد نياز برای ادامه اعمال حياتی بدن، مثل ضربان قلب، تنفس، انقباض عضلات و غيره، متابوليسم پايه نام دارد. که درواقع همان انرژيی است که حتی وقتی شما در حالت استراحت يا خواب به سر می‌بريد هم بدنتان مصرف می‌کند. متابوليسم پايه 75درصد از کل انرژی مصرفی روزانه را به خود اختصاص می‌دهد. آیا افراد چاق واقعا" متابولیسم پائین دارند؟ خیلی از افرادی که اضافه‌وزن دارند این را می‌گویند . در این مقاله به بحث درباره این مسئله می‌پردازیم.


 • با رژیم و ورزش چه باید کرد؟  واقعیت این است که ما می‌توانیم متابولیسم خود را تغیر دهیم. خبر خوبی برايتان داريم، در اينجا 11روش به شما معرفی می‌کنيم که بتوانيد ميزان متابوليسم خود را افزايش دهيد. هر چه‌قدر بيشتر بتوانيد اين روش‌ها را در زندگی خود پياده کنيد، متابوليسمتان را سريعتر خواهيد کرد و در نتيجه در 24 ساعت روز، کالری‌بيشتری خواهيد سوزاند.


  1- هميشه صبحانه بخوريد. با حذف صبحانه به بدن شما پيامی فرستاده می‌شود که درحال قحطی به‌سر می‌برد زيرا بيشتر از 18ساعت غذا دريافت نکرده است، درنتيجه به عنوان يک مکانيسم دفاعی متابوليسم بدنتان کاهش می‌يابد. غذا، خصوصاً کربوهيدرات‌های پيچيده سوخت‌و‌ساز را تحريک می‌کند..


  2- زود شام بخوريد. تحقيقات نشان داده که خوردن صبحانه و ناهار به طورکامل و صرف يک شام سبک به کاهش وزن شما کمک می‌کند. شام را بايد تا جای ممکن زود بخوريد، بهترين حالت حداقل 4 ساعت قبل از خواب است.


  3- هيچ‌وقت غذای دريافتی‌تان را به کمتر از 1200کالری درروز محدود نکنيد و در طول‌روز غذای کافی بخورید درنتیجه کالری‌ها را وقتی واقعا" به آن‌ها نیاز دارید تبدیل به انرژی می‌کنید. کمتر از اين مقدار، انرژی موردنياز برای متابوليسم‌پايه را تامين نمی‌کند بنابراين سوخت‌وساز بدنتان کاهش می‌يابد. خیلی از افرادی که رژیم می‌گیرند روی دریافت 1000 کالری یا کمتر درروز تاکید دارند، ولی این موضوع فقط بدن شما را در یک قحطی قرار می‌دهد که از لحاظ فیزیولوژیکی ذخیره چربی و کاهش متابولیسم را موجب می‌شود. بدن شما یاد می‌گیرد وقتی کالری‌ها به جای استفاده بهینه، در حال سوختن و تلف شدن هستند، آنها را ذخیره کند .


  4- درطول روز چند بار ميان‌وعده بخوريد. کربوهيدرات‌های پيچيده(مثل ميوه‌جات، سبزيها و غلات) سوخت‌و‌ساز را افزايش می‌دهند. به جای فقط سه وعده، غذایتان را به شش وعده کوچک تقسیم کنید تا هم قندخون تنظیم شود و هم یک منبع ثابت انرژی متابولیسم شما را در تمام طول روز بالا نگهدارد. خوردن ميان‌وعده‌ها در طی روز نمی‌گذارد زياد گرسنه شويد، هرچه گرسنه‌تر باشيد کنترل کمتری روی نوع و مقدار غذای‌مصرفیتان خواهيد داشت.


  5- هرروز ورزش‌های هوازی انجام دهيد(پياده‌روی، دويدن، شنا، دوچرخه‌سواری، رقصيدن، ايروبيک و...) و ترجيحاً صبح را برای ورزش انتخاب کنيد. چرندياتی که می‌گويد فقط 2 روز ورزش کردن در هفته کافی است را فراموش کنيد. بدن ما طوری تنظيم شده که هرروز بايد فعال باشد، وقتی اين‌طور باشد متابوليسم در بالاترين حد خود قرار می‌گيرد. ورزشهای هوازی و تحرکی مثل ایروبیک، دویدن، دوچرخه سواری، پیاده روی و... ضربان قلب را بالا می‌برند و باعث مصرف کالری می‌شوند که این کالری‌سوزی معمولا" تا یکی دو ساعت بعد از ورزش هم ادامه پیدا می‌کند .


  6- علاوه بر ورزش هوازی روزانه، يک پياده‌روی تند 10 تا 15 دقيقه‌ای را هرروز بعدازناهار يا عصر به برنامه‌تان اضافه کنيد. اين کار هم به کمک شما می‌آيد تا سوخت وسازتان را حتی از اين هم بيشتر کنيد.


  7- 3 بار در هفته تمرينات عضلانی با وزنه انجام دهيد و ماهيچه‌های خود را تقويت کنيد. عضلات آماده متابوليسمتان را تا سقف بالا می‌برند! امتحان کنيد.


  8- دنبال موقعيت برای انجام فعاليت بيشتر باشيد، به جای گشتن به دنبال نزديکترين جای پارک به مرکز خريد، تا جايی که می‌توانيد ماشين را دورتر پارک کنيد. به جای آسانسور از پله استفاده کنيد، به جای جاروبرقی هرازگاهی با جارودستی خانه را تميز کنيد. برای انجام هرکاری راه سخت‌تر را انتخاب کنيد.


  9- روزانه بيشتر از 2 ليتر آب بنوشيد. متابوليسم شما برای اينکه بتواند خوب کار کند به مقدار زيادی آب نياز دارد. هميشه يک شيشه آب همراه خود داشته باشيد و در طی روز متناوباً از آن بنوشيد.


  10- از 3 چيز پرهيز کنيد...، قرص، پودر و شربت‌های لاغری. مطمئن باشيد هيچ تاثيری در افزايش سرعت لاغری شما ندارند.


  از همين امروز شروع کنيد، هم احساس بهتری پيدا خواهيد کرد و هم سوخت و ساز بدنتان در بهترين وضعيت ممکن قرار خواهد گرفت.
جزئیات